„Krzywo weszło – zmień ustawienia”, czyli internet rzuca wyzwanie narkomanii

Obraz1

Czy kampanie społeczne zawsze muszą być nudne i trącić kiczem? Niekoniecznie. Wystarczy zapytać młodych ludzi czego oczekują. Tak właśnie zrobili eksperci z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W efekcie wystartowała ogólnopolska kampania „Krzywo weszło – zmień ustawienia”, która za pomocą nowoczesnych technologii będzie ostrzegać młodzież przed skutkami zażywania narkotyków.

Hasło kampanii „zmień ustawienia” ma zmotywować młodzież do aktywnej postawy sprzeciwu wobec używania substancji psychoaktywnych oraz pokazać, że to od wiedzy i decyzji młodych ludzi zależy ich zdrowie i życie.

A problem jest poważny. Z raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków wynika, że aż 10 procent polskich piętnasto – i szesnastolatków choć raz próbowało tzw. dopalaczy. Z porcederem trudno walczyć, bo choć służby co chwila zamykają kolejne sklepy z substancjami psychoaktywnymi, do dyspozycji sprzedawców pozostaje jeszcze sieć WWW.

Ale to właśnie ona umożliwia również walkę z handlarzami dopalaczami, m.in. poprzez uzmysłowienie młodzieży tego, jakie opłakane skutki mogą wyrządzić ich organizmie substancje psychoaktywne. – Nasza grupa docelowa to osoby od 16 do 20 roku życia. Są to ludzie w pierwszej fazie dorastania. Ogromny wpływ ma na nich grupa rówieśnicza – tłumaczy w rozmowie z portalem aspołeczni.org Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Jak dodaje, dzięki wykorzystaniu środków masowego przekazu i posługiwaniu się nowoczesnymi metodami komunikacji kampania dotrze do dwóch milionów młodych odbiorców. – Stworzyliśmy spot internetowy, który będzie zachęcał do odwiedzenia strony kampanii i do zagrania w tematyczną grę internetową. Pojawi się on m.in. na YouTube i na wielu największych portalach internetowych. Uzupełnieniem działań prowadzonych w sieci będzie kampania billboardowa prowadzona, m.in. w sieci restauracji McDonald’s i ich okolicy oraz w środkach komunikacji publicznej – wyjaśnia Sieniawska.

Wydaje się, że nowoczesne technologie to najlepsza droga dotarcia do świadomości młodzieży. Przeprowadzone w ubiegłym roku, badania CBOS, pokazują, że wśród osób w wieku 16-24 lata aż 100 procent z nich korzysta z internetu, a 88 proc. młodych ludzi jako telefonu komórkowego używa wyłącznie smartfona. – Rola internetu jest tutaj kluczowa. Informacje na temat kampanii pojawią się w największych portalach i stronach ww wz których korzysta młodzież. Dodatkowo posługujemy się językiem, który dostosowany jest do grupy adresatów. Fachowy język został „przetłumaczony” na język młodzieży, dzięki czemu jest zrozumiały i atrakcyjny – mówi przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. I dodaje, że zarówno „wszystkie treści użyte w grze, jak i w pogłębionych informacjach” były konsultowane z młodymi ludźmi.

Kampania społeczna „Krzywo weszło – zmień ustawienia”, trwać będzie od listopada 2018r. do grudnia 2019 r.

Dowiedz się więcej na www.politykanarkotykowa.pl

Zagraj w grę: http://krzywoweszlo.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: