Otherkin – mistyczne stworzenia uwięzione w ludzkim ciele

crocodile-2434838_1920

Twierdzą, że nie czują się do końca ludźmi. Często identyfikują się z mitycznymi postaciami, takimi jak magowie, anioły, demony, elfy, smoki, wampiry, czy wilkołaki. Otherkin, bo o nich mowa, choć zdają sobie sprawę, że ich ciało jest zupełnie ludzkie, to mają wrażenie, że ich dusza jest ludzka tylko częściowo lub wcale.

Otherkin to grupa bardzo niejednorodna. Jej członkowie często mają różną koncepcję tego, co powinno cechować „innych”. Nierzadko wierzą, że ich nieludzka dusza, choć jest już bardzo wiekowa, z jakiegoś powodu umieszczona została w ludzkiej powłoce. Dla przykładu – ci, którzy wierzą w reinkarnację, to właśnie jej przypisują swoje „wcześniejsze” pochodzenie.

Nieliczne osoby utrzymują, że także biologicznie nie są ludźmi, miast tego należą do innych gatunków, z którymi się utożsamiają, ewentualnie od których pochodzą w drodze skrzyżowania z osobnikiem gatunku ludzkiego. Jeszcze inni utrzymują, że są w różny sposób fizycznie odmienieni przez swoją „nie-ludzką” stronę, choć niekoniecznie powołują się na swe genetyczne powiązanie z istotami nadprzyrodzonymi.
Niektórzy „inni” porównują swoją sytuację do sytuacji transseksualistów, tworząc kolejny neologizm – transgatunkowość – mający oddawać ich wewnętrzne przekonanie o znajdowaniu się w ciele obcego gatunku.

Geneza i typy osobowości

Pojęcie otherkin (neologizm pochodzący z języka angielskiego, oznaczający „inny gatunek”) pojawiło się w latach 90. XX wieku. Wiązało się wówczas z fascynacją elfami, która wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, kontynuowana była jako internetowa subkultura (ang. Elven). Z czasem pozostałe mityczne stworzenia, które również znalazły się na świeczniku, często nie trafiały do społecznej świadomości już jedynie za sprawą mitów i legend, ale filmów, gier i komiksów.

story-2972523_1920

Oprócz wspomnianych wcześniej mitycznych stworzeń takich jak anioły, czy smoki otherkinów cechują także tzw. archetypy osobowości. Innymi słowy każdy z podtypów „innych” posiada jakoby cechy konkretnego typu stworzenia. Dla przykładu ktoś, kto czuje się Angelkinem (osoba w różny sposób powiązana z aniołem) może mieć na myśli, że czuje się z aniołem jedynie duchowo związany lub uważa, że nim jest. Ale reprezentuje również zestaw cech przypisanych anielskiej istocie (miłość, dobro, empatia itp.). Zdarza się jednak, że owe cechy są mocno przejaskrawione, przez co trudne do zaakceptowania przez resztę społeczeństwa.

Dorośli otherkini

magician-890695_1280Często fascynacja mitycznymi stworzeniami przejawia się u nastolatków, którzy z racji burzliwego wieku, czują się nierozumiani i wyobcowani. Zwykle owa gloryfikacja jest zjawiskiem przejściowym i mija wraz z wiekiem. Problem zaczyna się gdy staje się inaczej. Jako że w dorosłym życiu pewne zachowania już nie przystroją, otherkin musi je tłumić albo narazić się na wyobcowanie.

Zdarza się , że dorośli otherkini nie odróżniają już rzeczywistości od fantazji, a fantastyczne stworzenia są dla nich bardziej rzeczywiste niż realny świat. Zamienia się to nieraz w dziwactwo bądź chorobę. Wyraża się to m.in. wiarą w to, że po śmierci „inny” powróci się do „ prawdziwej” powłoki. Zdarza się także, że członkowie tej grupy w swoim wyglądzie czują braki, np. skrzydeł, ogona, jak w przypadku amputowanej kończyny.

Autentyczność otherkinów i nietolerancja subkulturowa

fantasy-2530043_1920Na różnorakich forach internetowych tej społeczności możemy wyczytać, że otherkin powinien niezależnie od siebie (świadomego wyboru) doświadczać emocji lub wizji, których nie doświadczają „zwykli ludzie” – ego „innych” nie jest ludzkie. Otherkini wierzą zwykle na słowo, że ktoś faktycznie czuje się – i w związku z tym jest – postacią z innego świata.

Czasem ta wiara zostaje jednak zachwiana. Zdarza się, że „inni” nie tolerują niektórych członków swojej społeczności (innych typów otherkinów ). Zarzucają takim osobom, że nie czują się „naprawdę inni”, a jedynie udają. Zwykle dotyczy to np. osób powołujących się na związki z postaciami z gier wideo i ze świata anime (patrz: furry -> https://tiny.pl/tkb8n ), czy osób powołujących się na swe wybitne – np. królewskie – pochodzenie.

Sami otherkini przyznają jednak, że często różnica pomiędzy „czuciem się kimś”, a świadomością „udawania kogoś” bywa płynna i trudna do zweryfikowania.
Ohrerkin w Polsce i na świecie

Społeczność otherkinów, podobnie jak inne subkultury, działa aktywnie najczęściej w internecie. Idealne do tego celu są różne strony www poświęcone tej subkulturze i fora internetowe w mediach społecznościowych – takie jak facebookowe grupy United Otherkin Alliance lub rodzima Otherkin Polska.

Właśnie tam „inni” mogą porozmawiać lub umówić się na spotkanie. Czasem owe spotkanie przybierają charakter oficjalnego wydarzenia. Najwięcej takich zlotów odbywa się w USA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: